Lampy DigitVision Bengrants Home Assistant
Spis treści
- Instrukcja konfiguracji sterownika z Home Assistant
- Uwagi dotyczące sterowania lampą Bengrants
- Ocena lampy Bengrants RGB z wrażeniami użytkowania sterownika DigitVision
- Lampa RGB Bengransts na sterowniku DigitVision w rozsądnej cenie
- Finalne uwagi do lampy Bengrants
- Film wideo z działająca lampą Bengrants na sterowniku DigitVision
Nie potrzebujecie aplikacji, czy przycisku aby sterować lampą. Działa to z sterownikiem DigitVision RGB, poniżej pokazano instrukcję włączania i wyłączania lampy w Home Assistant przy pomocy Node-RED z Home Assitant.
Instrukcja konfiguracji sterownika z Home Assistant
- Przypisz stałe IP lampie na routerze, lampa musi być w tej samej adresacji sieci co Home Assitant.
- W Home Assistant zainstaluj serwer Node-RED jeśli jeszcze nie jest zainstalowany.
- W pliku configuration.yaml należy dodać wirtualną lampę, ja dodałem ją jako mqtt.
- Utwórz schemat automatyzacji, może to być dowolny event wejściowy, tutaj jest to żądanie MQTT przycisku RF podłączonego jako binary sensor. Należy zwrócić uwagę na Service toggle aby lampa była przełączana, Domain ustawić jako light.
- Utwórz widoczny schemat przełączenia lampy. Na zakończeniu z HTTP request z żądaniem metody GET.
- Zamień adres 192.168.0.123 na przypisany wcześniej na routerze stały adres IP lampy. Żądanie włączające powinno mieć postać:
http://192.168.0.123/?f=500&v=1&s=1
- Żądanie wyłączające powinno mieć postać:
http://192.168.0.123/?f=500&v=0&s=1
Uwagi dotyczące sterowania lampą Bengrants
Dzięki dodaniu sterowania do Home Assistant uzyskujemy możliwości automatyzacji. Jedyne co musimy zrobić to przypisać stałe IP swojej lampie na routerze, abyśmy mogli do niej wysłać żądanie GET. Działa z lampą RGB Bengrants Smart Wall Lamp 100, prawdopodobnie będzie działać ze wszystkimi sterownikami 2.0 DigitVision, co oznacza, że tym obejściem są one kompatybilne z Home Assistant. Natomiast sterowanie zmianą oświetlenia, jest dosyć skomplikowane, prawdopodobnie jest to realizowalne ale w moim przypadku aplikacja wysyłała szereg request GET do lampy o różnej treści.
Ocena lampy Bengrants RGB z wrażeniami użytkowania sterownika DigitVision
Lampa rozłącza się przy restarcie routera, wymagane w moim przypadku jest ponowne parowanie z lampą. Lampa ma programowalne programy, ja korzystam tylko z jednego fioletowego, który sam utworzyłem. Lampa zawsze resetuje się do tego utworzonego przeze mnie programu, który pasuje kolorystycznie do ścian i jest delikatny. Proces parowania wymaga aplikacji producenta na iOS lub Android.
Lampa RGB Bengransts na sterowniku DigitVision w rozsądnej cenie
Lampę zakupiłem na samym początku istnienia konta oficjalnego konta producenta na Allegro za 299 zł. Link do archiwalnej oferty wersji 100 w cenie 499 zł. Producent wsparł mnie technicznie bardzo ogólnymi informacjami na temat lampy, co nieznacznie ułatwiło proces wykonania zarządzania sterowaniem. Producent wypuścił aktualizację oprogramowania, jednak lampa u mnie nadal się rozłącza i nie zapamiętuje sieci po zaniku zasilania, bądź restarcie routera, ponowne włączenie zasilania zapewne rozwiązało by problem, jednak to jest zamocowany kinkiet i sama jego idea była taka, że nie będą ciągnięte przewody. Dla kogoś może to być dyskwalifikujące.
Finalne uwagi do lampy Bengrants
Lampa źle funkcjonowała w sieci WLAN gdzie dwa mesh pointy rywalizowały ze sobą, dlatego podłączyłem do drugiego SSID w 2.4 GHz należącego najbliższego routera z tą samą adresacją i serwerem DHCP. Od tego czasu problemy z łącznością ustąpiły, oprócz rozłączania przy braku zasilania. Obecnie lampa już nie jest dostępna w sprzedaży a działa już długo bezawaryjnie z kontrolą przez Home Assistant.
Film wideo z działająca lampą Bengrants na sterowniku DigitVision
Kategorie bloga
- Automatyka (3)
- Ciekawostki (6)
- Grafika (2)
- Komputery (9)
- Oprogramowanie (8)