Spis treści

Najpierw pokażę mój niestandardowy router z modemem LTE kategorii 6 w systemie operacyjnym dystrybucji OpenWRT opartym na systemie Linux. System operacyjny tego urządzenia sieciowego umożliwia wiele funkcji. Omówię również krótkie możliwości wielu usług i komponentów, w tym możliwości sprzętowe. Możemy łączyć się z prędkością gigabitową dla urządzeń przewodowych (RJ45). Transferuj w swojej sieci bezprzewodowej z prędkością 866 Mbit/s w technologii AC 5 GHz.

Tworzenie wielu interfejsów łącz zewnętrznych za pomocą OpenWRT

Mogę potwierdzić, że możesz połączyć się z oddzielnymi połączenia,i internetowymi z wieloma stronami. Jest to możliwe jako przełączania połączenia w razie awarii. Ponadto możemy połączyć się z wieloma dostawcami Internetu w tym samym czasie. Niektóre połączenia są nawiązywane przez pierwszy interfejs WAN np. mostku PPPoE operatora ISP połączonym przez Ethernet. A inne można ustanowić za pomocą drugiego interfejsu, takiego jak modem komórkowy 5G lub LTE.

Możemy mieć więcej mostów lub routerów, które dostarczają Internet przez Ethernet i połączenie komórkowe jednocześnie. Cały routing jest zasilany przez OpenWRT z ZBT Link WG-3526. Może działać to automatycznie wg. ustawień odzwierciedlających średnie przepustowości łącz. Twoje gospodarstwo domowe może mieć szerokopasmowe połączenia przez wiele dostawców usług internetowych takich jak światłowody i komórkowe 5G lub LTE na raz.

Możemy ulepszyć bezpieczeństwo, czyli własny serwer VPN

Połącz się z usługą serwera VPN na routerze, aby uzyskać bezpieczny dostęp do urządzeń wewnątrz sieci LAN. Można to zrobić za pomocą np. PPTP Point-to-Point Tunneling Protocol. Czyli bezpieczny tunel VPN z innego systemu Linux, Windows lub Androida zdalnie z Internetu, gdy jesteśmy z dala od naszego routera.

Ponadto możemy uzyskać dostęp do firmy lub usług internetowych, przez nasz zewnętrzny adres IP sieci biura lub domu. Może to łatwo umożliwić zalogowanie się do wielu usług. Serwer VPN na routerze może ulepszyć metody uwierzytelniania, takie jak biała lista adresów IP. Jest to przydatne gdy połączenie komórkowe w telefonie ma dynamiczny adres IP.

Specyfikacja ZBT Link WG-3526

Hardware

512 MB pamięci RAM DDR3
Pamięć główna to SPI Flash 16 MB chip
Procesor MT7621 (dwurdzeniowy) 880 MHz
5 portów 1 Gigabit Ethernet LAN z portem RJ45
USB 3.0 (port typu A)
gniazdo karty SIM
gniazdo PCI-E (wewnętrzne do obsługi modemu LTE lub łączności 5G)
gniazdo karty microSD z obsługą do 128GB
port SATA 3.0 (opcjonalnie, wewnętrzny, często niestety nie wlutowany)
2 * opisane gniazdo SMA dla anten 2.4GHz (w zestawie dołączane opisane z anteny 5 dBi)
2 * opisane gniazdo SMA dla anten 5GHz (w zestawie dołączane opisane z anteny 5 dBi)
2 * opisane gniazdo RP-SMA dla anten LTE (w zestawie anteny dookólne 5dBi)

Bezprzewodowe – WiFi

WLAN IEEE802.11 AC / A (MIMO 2×2) innymi słowy maksymalna prędkość routera wynosi do 866 Mbps w 5 GHz
WLAN IEEE802.11 N / G / B (MIMO 2×2) do 300 Mbps w 2.4 GHz

Oprogramowanie

Oryginalny SDK (pierwszy film z list odtwarzania YouTube)
OpenWRT od 18.06 między 19.07.07 (najnowsza stabilna w chwili pisania tego artykułu) do najnowszego snapshot i wersji 22.03, która poprawia działanie PPPoE z sprzętowym NAT (HW NAT)
eCos jest wylistowany w specyfikacji dostarczonej przez producenta

Przykłady zaawansowanych zastosowań

 • Połączenie przez WAN Ethernet, WLAN, USB lub modem LTE QMI PCI-E wraz z przełączaniem awaryjnym przez mwan3 przez dwie lub więcej ścieżek,
 • Router jako NAS – udostępnianie udziału samba3 konfigurowalne przez Luci,
 • OpenVPN – połączenie VPN z całą siecią,
 • Przycisk WPS jako niestandardowe polecenie, które można uruchomić na interfejsie sieciowym Luci routera,
 • Zaplanowane pobieranie torrentów dla limitów w trybie nocnym, przy wyłączonym komputerze na routerze przez serwer transmission,
 • Program do pobierania zaplanowanych usług hostingowych na routerze przez pyload również wspiera harmonogram,
 • Firewall,
 • Dynamiczny DNS – Dynamic DNS działający z wieloma usługodawcami. Np. DuckDNS z odświeżaniem publicznego adresu IP domeny z sieci WAN np. 5G lub LTE z dodatkową usługą i APN w sieci Plus, a to czyni router tanim mobilnym punktem z domeną, którą możemy otworzyć przez internet z dowolnego miejsca świata z przekierowaniem na urządzenia w sieci lokalnej,
 • NAT,
 • System plików F2FS, czyli lepsza obsługa pamięci typu flash jak karty SD i napędy SSD USB3 lub SATA,
 • Instalacja serwera Home Assistant,
 • Wake on LAN.

Cena taniego routera

Podsumowując, router wyceniono w momencie zakupu na około 80 USD na Aliexpress, na Alibaba udało mi się zakupić w cenie 50 USD jako próbkę inżynieryjną. Jest to niska cena jak na sprzęt o takich możliwościach jak np. obsługa SATA, z możliwością instalacji OpenWRT, port miniPCI, do którego możemy włożyć modem 5G. Quectel EP06 to modem LTE kategorii 6 został wyceniony na około 60 USD na Alibaba, na Aliexpress jest wyceniany na ok. 80 USD. Maksymalna teoretyczna prędkość pobierania modemu Quectel to 600 Mb/s. Moje najlepsze wyniki to około 120 Mb/s pobierania i 20 Mb/s upload. Cena po przeliczeniu kursu po zakupie kartą na Alibaba wyniosła około 450 zł po przeliczeniu kursów.

Galeria możliwości potężnego routera z Linux OpenWRT

Lista odtwarzania z YouTube o routerach

Playlista z routerami OpenWRT i samym ZBT WG-3526.