Spis treści

Zobacz listę odtwarzania z YouTube dotyczącą routerów OpenWRT na końcu tego artykułu. Sprawdź konfigurację sieci AC działającej na zaledwie dwóch routerach na ogromnym obszarze około 1 000 metrów kwadratowych. Na końcu wpisu znajduje się lista jak działają sieci AC, nie tylko połączone kablem, ale także na innych routerach z technologią Mesh systemu OpenWRT. Sieci od początku są skonfigurowane jako pojedyncza nazwa sieci (SSID) dla pasm 5 i 2,4 GHz.

Jak poprawia się wydajność połączenia kablowego 1 Gb zamiast Mesh?

W przypadku internetu LTE wystarczy sieć mesh stworzona na częstotliwości 5,8 GHz w technologii AC. Sieć oparta o topologię mesh wewnętrznie z prędkością około 150-100 Mbit/s podczas połączenia między trzema routerami. Dzięki łączu WAN LTE w Plusie uzyskuje się transmisje rzędu od 50 Mbit/s do 150 Mbit/s w środku nocy. W przypadku zmiany łącza na światłowód FTTH 600 Mbit/s, stary routerz procesorem Mediatek MT7620 musi zostać zastąpiony obsługującym połączenia 1 Gigabit w celu podłączenia kabla RJ45 do głównego routera. Router został zastąpiony przez Xiaomi Gigabit 4A na procesorze MediaTek MT7621A, który obsługuje sprzętowy NAT i 1000-megabitową sieć w OpenWRT.

ZBT WG-3526 router OpenWRT z modemem LTE, Ethernet 1 Gb i siecią AC na Mediatek MT7621A
ZBT WG-3526 router LTE OpenWRT z Ethernet 1 Gb i siecią AC na procesorze Mediatek MT7621A

Jakie są różnice w wydajności sieci przewodowej między dwoma routerami OpenWRT?

W porównaniu z dwoma routerami na MT7620A i głównym MT7621A, widać różnicę w transmisji dla routerów podłączonych przewodowo. Transmisja do Internetu i wewnątrz sieci znacznie się zwiększyła, ale sam zasięg sieci pozostał bez zmian. Głównym routerem jest ZBT WG-3526 z OpenWRT. Główny router ma zapasowe łącze LTE oraz główne podłączone do mostka FTTH operatora za pomocą protokołu PPPoE za pomocą 1 kabla Gigabit Ethernet (RJ45).

Po tym, jak połączenie było chwilowo stabilne, transfery dla całego ogrodu prawie cały czas przekraczały 100 Mbit/s, a jeśli się nie ruszaliśmy, przy sieci przewodowej osiągały 200 Mbit/s na ogromej odległości ponad 100m. Można stwierdzić, że jest to sieć AC, ponieważ urządzenia z jedną anteną w technologii N (2,4 GHz) mają maksymalną prędkość transferu do 72 Mbit/s. Urządzenie z systemem Android to antena wykorzystująca technologię AC w paśmie 5 GHz z maksymalną szybkością transferu 433 Mbit/s.

Jak mogę bardziej zoptymalizować sieć bezprzewodową za pomocą Mesh 802.11s?

Kiedyś trzy routery pracujące w topologii Mesh poprzednio znajdowały się wewnątrz domu. Zmiana, którą planuję wprowadzić wiosną przyszłego roku, to nie umieszczenie routera MT7620 z 802.11s zamiast w domu, to na werandzie widocznej w ostatnim wideo z testem. To z pewnością rozszerzy zasięg sieci do ogrodzenia, gdzie następuje utrata sygnału Wi-Fi. Trzy routery w piętrowym domu 120 m2 to za dużo. Po modyfikacji mamy transfery pozwalające na komfortowe oglądanie treści 4K daleko w ogrodzie.

Router AC 866 Mbit pracujący jako Mesh Point z chińskim klonem OpenWRT tj. X-WRT Xiaomi Mi Router 3 (MIR 3) z procesorem Mediatek MT7620
Router AC 866 Mbit pracujący jako Mesh Point z chińskim klonem OpenWRT tj. X-WRT Xiaomi Mi Router 3 (MIR 3) z procesorem Mediatek MT7620

Co daje nam sieć routerów OpenWRT?

Sam router nie tylko zapewnia dostęp do Internetu na ogromnym obszarze 1000 metrów. Na przykład służy do świadczenia usług w chmurze Nextcloud i automatyki domowej. System OpenWRT jest ciekawym rozwiązaniem, a nawet pozwala nam przełączyć usługę DDNS na inne połączenie. Ponieważ jeśli podstawowe łącze WAN FTTH ulegnie awarii, internet przełączy się na LTE. Wszystko dzieje się w tle bez naszej ingerencji, więc dostęp do usług zawsze będzie online, a wszystko przełącza się automatycznie. OpenWRT to świetna opcja dla bardziej zawansowanego użytkownika, a możemy nawet zainstalować na nim Home Assistant.

Dawno temu sam NAS był skonfigurowany przy użyciu głównego routera ZBT WG-3526 z OpenWRT jako udział SMB. Router umożliwiał pobierania plików, nie tylko torrentów, ale także popularnych witryn udostępniających pliki i miejsce w Internecie. OpenWRT daje ogromne możliwości dla niestandardowych aplikacji, takich jak instalacje Pythona i oparte na nim rozwiązania. Router ZBT WG-3526 według specyfikacji producenta i obsługuje karty pamięci micro SD do 128 GB. Taka karta kiedyś była pamięcią systemową.

Nasza lista odtwarzania związana z sieciami i routerami OpenWRT

Lista odtwarzania związana z tematyką sieci i routerów OpenWRT, kart sieciowych

Cała lista OpenWRT zawiera wiele filmów pokazujących koncepcję Fast Roaming, Mesh Networking i wydajność sieci routerów w 802.11s, 802.11r oraz połączonych przewodowo. Pokazujemy rozpakowanie routera ZBT WG-3526 prosto z Chin. Zmiana karty WLAN Intela na wspierającą technologię AX w laptopie HP 8470p. Koniecznie zajrzyj na nasz kanał YouTube, mamy wiele ciekawych filmów i planujemy kolejne filmy. Będziemy systematycznie dodawać do tej listy filmy o tematyce OpenWRT. Są na niej treści związane z sieciami, routerami, tematami konfiguracji OpenWRT tworzone od stycznia 2021 r. Potrafimy zoptymalizować Twoją sieć Wi-Fi, a nawet stworzyć Twój inteligentny dom w pobliżu naszej firmy (np. Mińsk Mazowiecki, Warszawa, Siedlce, Wołomin i okolice) to prosimy o kontakt.