Emoji komunizmu

Chcę zaznaczyć, że dzisiejszy wpis ma pokazać jedynie, że taka emotikona istnieje w standardzie Unicode. Może to dziwić, jednak ustrój komunizmu na zachodzie jest odbierany cieplej niż w Polsce.

Oto omawiana emotikona ☭ (U+262D), która została dodana do standardu Unicode 1.1 w 1993 roku. Oznacza to, że ta emotikona występuje w prawie wszystkich nowoczesnych urządzeniach i dodana została do standardu dwa lata po upadku ZSRR.

Dlaczego taka emoji w ogóle istnieje? Pierwszym głównym powodem jest, że komunizm jest legalny w większości krajów Zachodu i istnieją tam partie komunistyczne, dlatego taka emotka powstała.

Drugim powodem jest łatwość użycia w komunikacji pierwszych urządzeń np. telefonów w wiadomościach SMS. Pomimo, że w Polsce używanie symboliki komunistycznej jest zakazane, niektóre kraje również podążają w tym kierunku. Ostatnio używanie symboli komunistycznych zostało zakazane w 2016 w Brazylii. Jednak w roku 1993 po upadku państw bloku wschodniego istniało na świecie wiele partii używających symboliki komunistycznej i to zapewne było głównym powodem dodania tej emotikony do standardu Unicode.

Ostatnim powodem jest to, że emotikona nie przedstawia jako takiego ustroju jaki panował ZSRR i bloku wschodnim, gdyż powstała ona wcześniej. Pierwsi działacze komunistyczni zawłaszczyli logo sierpa i młota wg. niektórych działaczy idei lewicowej, wprowadzając diametralnie inny ustrój, niż ten który miał spełniać ideę społeczeństwa bezklasowego.

Ask me