Najpopularniejsze nazwy kolorów w HEX mogą być interesująca. Mamy wiele kolorów, takich jak FBI, kot, artysta, policja czy Polska. Każdy kolor ma nazwę i może nam powiedzieć wszystko o artystycznej inspiracji. Może nie w nomenklaturze HEX, bo świat jest kolorowy jak tęcza 🏳️‍🌈.

Kolory Polski

Polska ma narodowy kolor flagi, co tłumaczy wszystko w tym naszym kraju. Moim zdaniem oficjalny kolor flagi znajduje się po prawej stronie dolnego zdjęcia pokazanego poniżej, mówi wszystko o Polsce.

flaga polski
Kolor polskiej flagi narodowej w HEX to DAZIED, jest podobny do polskiego słowa „DZIAD”.

Polska flaga jest biało-czerwona, ułożona w dwa równoległe poziome pasy o równej szerokości. Biały na górze i czerwony na dole. Obecny układ i kształt naszego godła państwowego określa ustawa z 1980 r., natomiast jego pierwotny wygląd zapoczątkowano w 1919 r. Kolorystyka polskiej flagi nawiązuje do barw polskiej flagi herb, czyli biały orzeł na czerwonym tle. Jednak to nie jedyny powód, dla którego te dwa odcienie pojawiają się na naszej fladze.

Jakie jest prawdziwe znaczenie kolorów polskiej flagi?

Biorąc pod uwagę zasady ustanowione przez heraldykę, czyli naukę poświęconą badaniu rozwoju, znaczenia i kształtu herbu, kolory polskiej flagi odgrywają również ważną rolę w tradycji i historii naszego kraju. Kolor biały jest używany do reprezentowania cienia srebra, mówi się również, że reprezentuje wodę. Jednak najważniejszymi cechami, które określają ten kolor, są czystość i nieskazitelność oraz symbol orła białego na herbie. Czerwony to znak ognia i krwi. Mówi się również, że symbolizuje cnoty, takie jak odwaga i waleczność. Jednocześnie reprezentuje tło, na którym przedstawiony jest orzeł. Kolory naszej flagi narodowej są ważnym symbolem historii, kultury i wartości naszego kraju. Ważne jest również poznanie znaczenia innych elementów, które reprezentują nasz kraj, aby z patriotyzmem i dumą podziwiać symbole narodowe. Kolory polskiej flagi wypełnione są pokazami historii, doświadczeń i wydarzeń, które wpłynęły na kształt naszego kraju.

Gumigota

Gumigotę można porównać do koloru musztardy i zachodzącego nieba o zachodzie słońca. Gumiguta uzyskiwana kiedyś była przez odparowanie soku drzewa Garcinia i początkowo używana jako żółta farba. Obecnie stosowana jest jako środek przeczyszczający.

Razzmatazz

To kolor “wynaleziony” w 1993 roku przez firmę produkującą kredki świecowe — Crayola. Pod nietypową nazwą razzmatazz kryje się połączenie czerwieni i różu. Ciemniejszym zabarwieniem Razzmatazz z domieszką czarnego obecnie pomalowane jest biuro cooltronic.pl. Konkretniej razzmatazz znajduje się gdzieś pomiędzy czerwienią i magentą. Nie przyszłoby mi do głowy żeby określić ten kolor inaczej niż różowym, ale jego obecną nazwę zawdzięczamy pięcioletniej Laurze Bartolomei-Hill, która wygrała konkurs Crayoli na nazwę dla koloru kredki.

Peridot

Określenie koloru, który znają przeważnie kobiety, jest on kolorem przypominającym zielone oliwki, to nazwa zielnego kamienia, od którego nazwę wziął również jego kolor.

Feldgrau

Z niemieckiego „polowa szarość”, kolor miały niemieckie mundury w czasie przed RFN i NRD, w czasie dwóch wojen światowych.

Kolory ciepłe i zimne

Nazwy barw najzasadniej jest uszeregować pod podziałem na kolory zimne i ciepłe. Próba podporządkowania określonej barwy nie podstawowej barwie podstawowej może zakończyć się niepowodzeniem – gdy jednej osobie barwa malinowa może wydawać się najbardziej zbliżona do czerwieni, druga twierdzić będzie, że jest to odcień barwy różowej. Poniższy podział jest więc orientacyjny, a granice między poszczególnymi nazwami – płynne.

Ciekawe kolory

Oto bardzo kolorowy link z nieszablonową inspiracją dla dowolnego koloru. Sprawmy, by grafika znów była świetna, a świat kolorowy 😉